این روزها قصد همکاری با هر مجموعه و سازمانی را که داشته باشید، اولین چیزی که از شما می‌خواهند رزومه است، برای همین فکر نمی‌کنم کسی در دنیای کسب و کار از اهمیت داشتن رزومه و تأثیر مثبت یا منفی‌ آن بر روی آینده شغلی‌اش بی‌خبر باشد. اما یک رزومه خوب باید چطور باشد، یا بهتر بگم رزومه خوب و تاثیرگذار برای یک مترجم باید چطور باشد؟ در این مقاله به نکاتی اشاره می‌شود که باید در رزومه خود رعایت کنید. همچنین رزومه آنلاین (پروفایل) وب‌سایت سامانه مترجمان معرفی می‌شود که مختص مترجمان طراحی شده و از آنجایی که فعالیت شما در این وب‌سایت در کنار رزومه‌تان قابل مشاهده و پیگیری است به مراتب بهتر از رزومه‌های سنتی به کارفرما معرفی می‌شوید و تأثیر مثبت و قوی‌تری دارد.

 

محتوای رزومه

در رزومه خود این موارد را ذکر کنید: نام و نام خانوادگی – سوابق تحصیلی (نوع مدرک، سال اخذ و دانشگاه) – سوابق حرفه‌ای (در چه مجموعه‌‌ها و سازمان‌هایی، در چه سالی و چه مدت فعالیت داشته‌اید) – زبان‌هایی که به آن‌ها تسلط دارید – دستاوردهای علمی (چه جوایز یا گواهینامه‌هایی دریافت کردید) – اطلاعات تماس (ایمیل، شماره تماس، لینک شبکه‌های اجتماعی‌تان)

لزومی به درج شماره کد ملی یا شناسنامه، آدرس منزل نیست.

همه چیز را در رزومه‌تان ننویسید. فکر نکنید هرچه رزومه طولانی‌تر باشد بهتر است. خصوصا از درج تخصص‌ها یا سوابق کاری غیرمرتبط با حوزه ترجمه بپرهیزید. این کار ممکن است حتی تأثیر منفی بر انتخاب شما داشته باشد.

تنها یک رزومه برای خود تهیه نکنید و همان را به همه جا ارسال نکنید. بهتر است سوابق حرفه‌ای مندرج در رزومه‌تان را متناسب با سازمان یا مجموعه‌ مورد نظر تنظیم کنید. یک جستجو ساده در اینترنت و کسب اطلاعات می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

قالب رزومه

رزومه خود را به زبان فارسی بنویسید. فقط اگر متقاضی شرکت‌های خارجی هستید از انگلیسی یا سایر زبان‌ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که رزومه برای این نیست که سطح دانش زبانی خود را نشان بدهید، هدف از ارسال رزومه این است که فرد بررسی کننده آن به سرعت و سهولت به اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در خصوص استخدام شما دست پیدا کند. رزومه شما در کنار رزومه افراد دیگر بررسی می‌شود و ممکن است چند نفر آن را خوانده و در مورد آن نظر بدهند، پس تنها اگر برای شرکت‌های خارجی رزومه می‌فرستید از زبان خارجی استفاده کنید.

حتماً رزومه خود را با فرمت پی‌دی‌اف ارسال کنید تا مطمئن شوید به همان شکلی که می‌بینید به دست بررسی‌کننده آن می‌رسد.

بهتر است کمی سلیقه به خرج داده و جذابیت‌های بصری نیز به رزومه‌تان اضافه کنید.

 

رزومه آنلاین

وب‌سایت‌هایی همچون ایران استخدام یا جابینجا که خدمات استخدام و کاریابی ارائه می‌کنند بخشی دارند که می‌توانید مشخصات خود را در آن وارد کنید تا در معرض دید کارفرمایان قرار بگیرد. مزیت داشتن رزومه آنلاین در این وب‌سایت‌ها این است که با قالب مشخص و ثابتی اطلاعات شما به راحتی در اختیار کارفرما قرار می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنم اگر به دنبال فرصت‌های شغلی مناسب هستید در این وب‌سایت‌های معروف آگهی استخدام حساب کاربری درست کنید.

گزینه مناسب دیگری که قصد دارم در اینجا به شما معرفی کنم همین وب‌سایت سامانه مترجمان است. با ثبت نام در این وب‌سایت و پر کردن پروفایل‌تان یک صفحه رزومه آنلاین خواهید داشت. مزیت این وب‌سایت نسبت به وب‌سایت‌های دیگر این است که مختص مترجمان طراحی شده و اطلاعات شما به صورت اختصاصی‌تر و مناسب‌تر نشان داده می‌شود. مهم‌تر از این، مطالبی که در این وب‌سایت منتشر می‌کنید و فعالیتی که در گروه‌ها و انجمن‌های آن دارید در صفحه شما قابل پیگیری است و با مشاهده ان‌ها کارفرما بیشتر با شما آشنا شده و به درک بهتری از توانایی‌ها و مهارت‌های‌تان می‌رسد. همچنین با تکمیل پروفایل مشخصات شما نیز در بانک اطلاعاتی این وب‌سایت ثبت می‌شود و قابل جستجو و فیلترشدن برحسب موارد مختلف از جمله شهر محل سکونت، حوزه تخصصی ترجمه و غیره در بخش اعضای سایت می‌شود. کارفرما با رجوع به این صفحه به راحتی می‌تواند مترجم مورد نظر خود را از میان بهترین‌ها انتخاب کند.

داشتن صفحه رزومه آنلاین در کنار امکانات دیگر در وب‌سایت سامانه مترجمان رایگان است اما اگر به دنبال یک صفحه کاملاً اختصاصی هستید که مطابق سلیقه شما طراحی شود و حرفه‌ای‌تر شما را در این وب‌سایت معرفی کند (مثلاً این صفحه برای نمونه) کافی است از اینجا: صفحه طراحی رزومه آنلاین مترجم درخواست خود را ثبت کنید. هزینه طراحی ۵۰ هزار تومان است که پس از انجام و رضایت از کار دریافت خواهد شد. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در همان صفحه طراحی رزومه بخوانید.

 

۰ دیدگاه

تماس با ما

پیام خود را برای ما ارسال کنید، در اولین فرصت به آن پاسخ خواهیم داد.

در حال ارسال
کپی رایت ©2019 تمامی حقوق وب‌سایت سامانه مترجمان محفوظ و متعلق به موسسه ترجمان هفت اقلیم سخن است.

ورود با مشخصات‌تان

جزئیات خود را فراموش کردید